Network Marketing'i Kirletenler

Network Marketing Titan Sistemler

45,733 görüntülenme 22

Network Marketing hakkında kötü söylemlerde bulunan insanlar var ve hep olacaklar. Bunlar çoğu zaman yersiz ve mantıksız sebeplere dayanır. Ya da şirket veya kişilerin hatalarını tüm sektöre mal edilerek yapılır. Bir de bu sektörün karşısında duranların olmasını da pek olağan dışı bir durum gibi görmemek gerekir. Her güzel oluşuma karşı çıkanlar hep olacaktır. Tabi biz hep kendi hata ve eksiklerimizi görmeliyiz ki, daha iyiye ulaşabilelim. Şimdi bakalım, Network Marketing'i kimler, nasıl kirletiyor..

Yalan/Yanlış Vaatler

network marketingi kirletenlerNetwork Marketing çalışanlarının sırf kayıt alabilmek/ürün satabilmek için yalan/yanlış vaatlerde bulunduğuna çok rastladım. “Çok kolay bir iş.”, “Bu işe girersen seni şu kariyere getireceğim.”, “X parayı Y zamanda kazanacaksın.(kesinlik var.)”  vb. birçok şey söylendiğini duyuyorum. İşe katılan kişi verilen vaatlere uyulmadığını görünce, kişinin o hatasını sektöre mal edebiliyor. Çevresine de kendi yaşadıkları üzerinden telkinlerde bulunabiliyor. Burada yine kişilik meselesi devreye giriyor. Dürüst olmayan kişilerden her alanda uzak durmak gerekir.

Yanlış Tanıtım Çabaları

Bazı kişilerde işin kolayına kaçmaya çalışarak “gördüğüne saldır“ zihniyetiyle insanları sektörden soğutuyorlar. En yakın arkadaşını her gördüğünde işten bahsetmeye çalışmak, sosyal medya üzerinde gördüğü her alana link atmak gibi insanları soğutan çabalara girişiliyor. Bu gibi şeyleri gören insanlar bu işin böyle yapılması gerektiğini zannediyor. Bu iş insan ilişkilerine dayanan bir iştir fakat asla insani duyguları sömüren bir iş değildir.

Network Marketing bir ev hanımının yapabileceği kadar kolay, bir diplomat yada iş adamının yapabileceği kadar saygın bir iştir.”

Rakiplerin Birbirini Kötülemesi

Bu sektörde çalışan kişilerin, bir topluluk içerisinde diğer network şirketlerini kötülediğini gördüğümde, hemen anlıyorum ki, ya bu kişi bu şirketten bir darbe almış ya da bu insanın kişiliğinde bu var. Kesinlikle ikisinden birisi oluyor. Ya organizasyonundan o şirkete geçenler oluyor. Ya da o kişinin yapısı öyle, hep kendi işiyle değil başkalarının kötü yanlarıyla uğraşıyor. Elinde kesin ve net dayanakların varsa iyi niyetle uyarırsın o başka. Ama varsayımla, değerlendirmelerle böyle bir şey yapmak etik bir davranış değil. Network Marketinge yeni adım atacak birisi ise bunları görünce bu sefer hepten bu sektör kötü diyor.  Sen kendi işinle ilgilen, kendi şirketinin, ürününün, kazanç modelinin güzel yanlarından bahset. Bırak değerlendirmeler adaylara kalsın..

Şirketlerin Yaptığı Hatalar

İllegal oluşumlarda bulunan veya niyeti kötü olmasa da hata yapan şirketlerde bu sektöre zarar verebiliyor.  Bazı insanlar Network Marketingi o şirketle tanıyor ve onu benimsiyor. Hatta Network Marketingi bir şirket zannedenler bile var. Buda zamanla toplumun bilinçlenmesiyle aşılacak bir konudur.

Çekemeyenler ile Korkanlar

İlginç bir başlık oldu ama bu gerçekten doğru; bu sektörden korkan ve çekemeyen insanlar var. Peki, kimler neden çekemiyor ve korkuyor? Korkuyorlar çünkü yanı başındaki herhangi bir maddi başarısı olmayan bir insan, bu sektörle hiç umulmadık şeyler yapıp yükselebiliyor. Network Marketing, bir iş adamına da, yüksek lisans yapmış bir insana da, bir ayakkabı boyacısına da aynı fırsatı sunuyor. İşe ilk başladıklarında herkes eşit. Burada torpil yok, emek veren kazanıyor. Dolayısıyla, başkalarının yükselmesini çekemeyen insanlar için bu korkutucu bir durum. Hep yüksekte olmak ve bulunduğu yüksekliği paylaşmak istemeyenler içinde korkutucu bir durum. Ne kadar güzel bir iş modeliyle karşı karşıya olduğumuzun farkında mısınız?

Özetle Tavsiye; Bu işin içerisinde olanlar; bu sektörü yanlış temsil etmeyin, profesyonel olun ve öyle hareket edin.  Bu işi araştırma aşamasında olanlar; kötü izlenimleri değerlendirirken, bunun kişi veya kişilerin mi hatası, yoksa sektörün mü hatası olduğuna çok dikkat edin.

Yorumlar

 1. Çok güzel yazmışsınız. Çok önemli başlıklara değinmişsiniz. Yakında kişisel web sitemde network marketing'le ilgili bir sayfa açacağım ve hem kaynak olarak belirterek bu siteden alıntılar yapacağım, hem de link olarak önereceğim. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Bu sektörde olmadan sahip olmaya çalışanlar gerçekten zarar veriyorlar .

  Bu bir meslektir bizim toplum olarak hangi firma olursa olsun birbirimizi destekleyerek ilerlememiz lazim eğer bir rekabet olacaksa bu da tatlı bir rekabet olsun.

  Sonuçta hepimiz ayni gemizdeyiz bizler birer sanatçı gibi topluma mesaj vereceğiz insanlara bu sektörü sevdirecegiz .

  Eğer sektor yanlış tanitilirsa bu herkesi etkiler fakat bu fırsatı doğru bir şekilde anlatmak ve merkezinde insana değer vermekle başlar .

 3. Gerçekten harika ve bilgilendirici bir yazı olmuş emeği geçen herkezin eline sağlık.Bu site tek kelim ile muhteşem olmuş.Çok bilgilendirici ve yardımcı olduğu için bu siteyi takip ediyorum bence sizde bu siteyi kesinlikle takip etmelisiniz.

 4. biraz daha açıklayıcı olabilirdi

 5. Kısa ve özetle yazmışsınz okurken insan büyük bi zevkle okuyor. Teşekkürler.

 6. Gerçekten ciddi konular üzerinde duruyorsunuz. Keyifle okuduk yazinizi kaleminize sağlık.

  Bir de ""Etki Alanı " üzerine makale bekliyoruz :)

 7. gerçekten güzel yazılar yazılıyor burda emeği geçenlere çook teşekkürler ederim bu gibi şeylerin devam etmesini diliyorum bu sektörün bilinçlenmesi etik adaletli dürüst ilkeli bir ortam olması açısından önemli saygılar

 8. networkta hayat böyledir yaşam tarzı insanların hayatını kurtaran bir iştir lütfen beceriksizler yorum yazmasın ve kötülemesin

 9. Realist bakışınızdan dolayı bir nerworker olarak teşekkürlerimi sunuyorum. :)

 10. Abi çok hayalperest bir yaklaşım bu neyi nerden kime pazarlayacaksın şirketler sana bu alanda iş mi verecek herkes yolunu tutturmuş gidiyor. Bir örnek olay anlatacağım size okuyun lütfen ; **** denen bir kuruluş var adamın işi gücü tekstil ve ve bunun türevi olan 3 tane daha alanı vardı bu gün ise benim bildiğim 20 nin üzerinde sektörde koşturuyor bunu nasıl yapıyor planlıyor bir bakalım ilk etapta bir kömür ocağı aldı bu ocağın yanı başına termik santral kuracak ve bu santrale çok yakın mesafede birde çimento fabrikası kuracak kömürü yakacak elektrik üretecek elektriği çimento fabrikasında kullanacak ve çimento üretmek için harcadığı çaba %80 azalacak bu bir örnekti tabii bu gün bunun örneğini çok görüyoruz metro şirketinin yurtiçi kargo taşıma firması var mesela sabancı sudan tut araba lastiğine lastikten tut havayolu şirketine kadar kollarını uzatmış neyi nerden kazanacağız ruj mu satacağız yada bahçede ürettiğimiz domatesleri eee bunlardada kolları var bu adamların bizim millet öyle bir milletki yan tarafına açılan bir işletmenin, dükkanın, iş yerinin gider kar kısmını araştırır ertesi gün komşusuna rakip olur :))) biraz düz mantık yaptım bağışlayın ama bizim ülkemiz böyle

 11. güzel yazı teşekkürler

 12. Caroline Hanım,

  Bahsettiğiniz kitabı okumadım. Fakat ben şuna inanıyorum, Network Marketing dünyanın en adil ve güzel İŞ MODELİ. Hayattaki her şeyin kötüye kullanabileceği gibi, bu da kullanılabilir/kullanılır. Bahsettiğiniz kitabı da en yakın zaman da okuyacağım. Teşekkürler..

 13. Bireyler için dediğiniz doğru, ama bence sistemde de var. Sistem insanları gördüğüne saldırtma üzerine kurulu. Özel yaşam-ticari yaşam ayrımının kalmadığı bir yapı.
  ****** adlı kitabı okudum, her network marketing işini yapan kişinin de okuması lazım, inanın, MLM sisteminin bu derece sorunlu olduğunu bilmiyordum.

 14. Anlatımlarınız sade ,akıcı ,etkileyici ve tam da değinilmesi gereken önemli bölümleri içeriyor.Teşekkürler.

 15. cok guzel bır sekılde anlatmıssın kardesım bızım ınsanlarımız genel olarak 2.dalga mantıgı ıle yaklastıgı ıcın her olaya network marketıng sektoru onlara guvenılır yada gelecege yonelık bır ıs gıbı gelmıyor.Network marketıng kısa yoldan para kazanma ısı degıldır bana gore kesın para kazanma ısıdır.ılk once 3.dalga(ınternet cagı)'yı kafamızda ıyı oturttursak bu sektor cok ıyı anlasılabılır ve her turlu ınsana hayallerıne dokunma sansı verebılır....

 16. Network marketingi kirletenler hakkında özetle çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Gecenin bu saatinde (4.00) okuma imkanım oldu. Tüm anlatılanlara katılıyorum. Bu sektörü ancak dürüstçe, hırs yapmadan, kimseyi kötülemeden, küçük ve basit menfaatler peşinde koşmadan yürütenler canlandıracaktır. Bu sektörün ilk şartı DÜRÜSTLÜKtür ve -X şirketi veya Y şirketi olsun farketmez-sektöre katılanlara/katılacak olanlara ilk öğretilmesi gereken de DÜRÜSTLÜK olmalıdır. Network marketingin kirlenmesi, biri ya da birilerinin bu düsturu çiğnemeleri sonucu olmuştur. Yazılacak çok şey var ama özetle yukarıda ifade etmişsiniz. Tekrar teşekkürlerimi sunarım. BAŞARMAK İSTEYENE KİM ENGEL OLABİLİR Kİ?...

 17. söylenenler gayet açık ortada, kimileri yapar, kimileri bakar, kimileride laf yapar, ama biz bu işi yapanların başarılı olmak isteyen insanların yanındayız teşekkürler.

 18. Şule Hanım, kesinlikle o anlamda bir küçümseme söz konusu değil, bence bu cümle de herkesin yapabileceği kadar kolay ama bir o kadar da asil bir iş olduğunu anlatmaya çalışıyor. "" işaretleri ile de belirttiğim gibi alıntı bir söz bu. Söylediklerinize harfiyen katılıyorum bu arada :) Teşekkürler..

 19. Yazınız güzel net derlitoplu ve açıklayıcı. Tek bir cümlesi hariç. Ev hanımlarının yapabileceği kadar kolay!....
  Küçümsemek istemediniz belki ama ev hanımları o kadar çok işi bir arada yapabilir ve o kadar çok kişiyi aynı anda mutlu edebilirler ki emin olun diplomatlar yapamaz. İşte en saygın olan, derleyip toparlayan, bir çok kişiyi aynı anda mutlu edebilen ev hanımlığıdır. Dikkat, aman dikkat!...
  Av. Şule Yörük

 20. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız olayı, teşekkürler...