Network Marketing Nedir?

21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing, gün geçtikçe büyümekte ve dikkatleri üzerine çekmektedir. Kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bu ticaret sistemi, tüm katılımcılarına eşit fırsat sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Şimdi bu ticaret sistemini biraz daha yakından inceleyelim ve öncelikle çalışma mantığına göz atalım..

Network Marketing NedirKlasik tarz ticaret sisteminde, üretilen bir ürün müşteriye ulaşana kadar depo, nakliye, distribütör, bayi gibi birçok aracıdan geçer. Hatta ürünü müşteriyle tanıştıran reklam dahi bir aracıdır. Bu aracıların çeşitliliği ve varlığı ürüne göre farklılıklar gösterebilir. Fakat sonuç olarak ürünün müşteriye ulaşmasını sağlayan birçok aracı vardır ve bu aracıların kârları ürünün fiyatına yansır. Örneğin, bir ürün 100TL’ye mâl oluyorsa, bu ürün müşteriye ulaşana kadar geçtiği tüm aracıların kârlarını ve hatta reklam masraflarını üzerine ekletecek ve karşımıza 160TL (örnek tabi) gibi bir rakamla çıkacaktır.

Network Marketing ticaret sisteminde ise sadece tek tip aracı vardır, buda şirketin kendi katılımcıları yani distribütörleridir. Yukarıdaki örneğimizde klasik tarz ticaret sistemi ile bize ulaşan 160TL’lik ürünün 60TL’si aracılara gidiyordu. Network Marketingde aracılar distribütörler olduğu için bu pay distribütörlere belirlenen komisyon planı ile dağıtılır. Kazanç Metotları ile ilgili yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekir ki, Network Marketing ile dağıtım yapan bir şirketin ürünü/hizmeti piyasa değerinin altında da olabilir, piyasadaki değeri ile eşdeğer bir fiyattan da satılabilir. Fakat asla daha pahalı olamaz/olmamalı. Bazı ürün çeşitleri karşılaştırma yapmaya müsait olmasa da doğru bir Network Marketing şirketinde asla fahiş bir fiyat olamaz.

Network Marketing, tavsiye mantığına dayalı bir sistemdir. Yani siz ürünü alır, kullanır ve memnun kalırsanız doğal olarak bunu çevrenizdekilere tavsiye edersiniz. Araştırmalara göre bu tavsiyenin, bir satıcı tarafından yapılan sunumdan veya medya ile yapılan reklamdan çok daha fazla sonuç verdiği tespit edilmiştir. Bunun için çokta araştırmaya gerek yok. Kendimize bunu sorsak, bizde ürünü kullanan güvenilir bir tanıdığımızın tavsiyesine daha çok itimat edeceğimizi görürüz. Ayrıca bu sebeptendir ki, bu sektörde kendini ispatlamış firmaların ürünleri oldukça kalitelidir ve başarılı olması için böyle olmak zorundadır.

Network Marketing, ekip işidir. Siz kişisel referanslarınızdan/satışlarınızdan da para kazanırsınız fakat önemli olan ekibinizde oluşan ciro üzerinden kazanılan paradır. Asıl büyük kazanım burada oluşur. Bu açıdan Network Marketing “1 kişinin %100 çabası yerine, 100 kişinin %1 çabası ile yüksek verim/kâr elde etme.” prensibine dayanır.

Network Marketing hakkında konuşulması ve tartışılması gereken birçok konu var. Bunları sonraki yazılarımıza bırakarak, bu yazımızda sadece giriş yapmakla yetiniyoruz.

 

Yeni tanışanlar için hazırladığımız Network Marketing Nedir? İşleyişi Nasıldır? başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Makale Yazarı

Mustafa Yaşar

Network Marketing işine gönül veren ve bu iş modelinin çok değerli olduğunu düşünen Mustafa Yaşar, bu işi insanlara anlatmak için projeler geliştirmekte ve yazılar yazmaktadır. Network Marketing iş modelini sevdiği ve insanlara bu işin güzelliklerini anlattığı ... Devamını Gör »

Bu Makeleye Yapılan Yorumlar

Ahmet Yaşar

çok güzel açıklayıcı olmuş, devamını bekliyorum..

05 Eylül 2011

Deniz

çalışmalarınız çok güzel. yazılarınızdaki uslübuda çok beğendim. başarılarınızın devamını dilerim.

16 Eylül 2011

Sevim Telli

Çok açıklayıcı olmuş, bize böyle güzel kaynaklar sunduğunuz için bin teşekkür

03 Mart 2012

ayşen şafak

mustafa bey, bu kadar güzel yazılar yazıp bizi bilinçlendirdiğiniz için size ne kadar teşekkür etsek azdır, herkese sitenizi öneriyorum, gerçekten muhteşem, ben böyle başka bir siteye rastlamadım, bbaşaırlarınızın devamını diliyorum, sevgiler..

15 Mart 2012

alaattin d.

dm. olduğum için bu işe çokta cesaretle bakamadım.bu yolla para kazanan arkadaşımın tavsiyesiyle en azından araştırma yapmaya karar verdim.bakalım hayırlısı:))

20 Mart 2012

ikram özden

Sizin sitenize iinternette Network Marketing nedir ile ilgili bir araştırma yapmak için girdiğimde rastladım. Ve gerçekten hayran oldum. Çok güzel ve açıklayıcı bilgiler sunmuşsunuz. teşekkür ederim. Açıklayıcı bilgilerinizin ve başarılarınızın devamını diliyor ve böyle bir çalışmaya imza ettığınız için teşekkür ediyorum. Ve ayrıca benide aranıza katmanızı rica ediyorum Görüşmek dileğiyle... Sevgiyle kalın....

14 Nisan 2012

özcan ballı

Mustafa kardeşim sitenizi çok beğendim, yararlı bilgiler var. Netwok konusunda toplumdaki önyargıları kırmak için sizin gibi arkadaşların desteğine ihtiyacımız var. Başarılarınızın devamını diliyorum...

09 Haziran 2012

Poyraz Adalı

Çok değerli bilgiler içeriyor. Emeğinize sağlık . Kendi websitemde yayınlama imkanımız var mıdır ?

25 Aralık 2012

Semih Bayseferoğulları

Bu Sistem Gerçekten Mükemmel. Ve yeni insanlarla tanışmakta diğer monoton hayattan uzaklaşmak için bile yeterli. Yazı Gerçekten Çok Güzel bir dille yazılmış ve çok da anlaşılır. Bazı Beyinler bu yazıyı gerçekten okumalı. İnsanlar Titan saadet zinciriyle Network Marketingi bile karıştırıyor sonra kalkıp farklı kelimeler Kullanıyor hatta sen bunu yanlış biliyosun dediğimizde de bize fırça atıyor :) Güzel ülkem türkiyem

30 Ocak 2013

Selim Aydın

merhaba, bu sistemi çok zamandır inceliyorum, açıkcası şirket seçimi kısmında tıkanıyor insan. yani anlamadığım. iş modeli bana çok mantıklı geliyor ama şirketleri inceliyorum. bu sistemi doğru dürüst uygulayan çok az şirket var. bir çoğu sizin de diğer yazılarda bahsettiğiniz titan tarzı sistemlere benziyor, diyorum benim bakış açımda mı sorun var yok sa gerçekten bunlar titan sistem mi :) çözemedim..

26 Mayıs 2013

sezen aydın

merhaba. bu sistemi sizin vesilenizle tanıdım. çok hoşuma gitti. teyzem bile bu işi yapıyormuş. çok şaşırdım. şimdi ben de başlayacağım. inşallah başarılı olurum :)

17 Temmuz 2013

aydın germiyan

siteniz çok kaliteli, verdiğiniz bilgiler çok güzel. teşekkürler.

04 Ağustos 2013

Muammer

Bu sistemin mentalitesi, mantığı çok ama çok güzel, gerçekten hastasıyım diyebilirim. Yalnız sektör içerisinde çok fazla artniyetli firma ve insan var. Bu biraz canımı sıkıyor, yine de seviyorum bu işi. Şuan Alternatifi yok, Eric'in dediği gibi "mükemmel değil ama en iyisi"

24 Eylül 2013

cengiz uzun

bu sistemle bende yeni tanıştım sizin açıklamalarınızla daha güzel oldu ufkumuz açıldı ne yaptığımızı öğrenmiş olduk çok teşekkürler

09 Ekim 2013

Busra AKKAYA

Sitenizdeki her yazıyı okudum denilebilir. Gerçekten kısa ve öz yazılarla oluşturulan açıklayıcı bir site olmuş. Ellerinize sağlık. İzninizle bu yazıların daha çok kişiye ulaşması gerektiğini düşünerek sitemde paylaşmak istiyorum.

04 Kasım 2013

Gülay ERDOĞAN

Mustafa Bey,
Harika yazınız için çok teşekkür ederiz. Daha önce bilinçli bir network yapmamış ve henüz yeni bir networker olmaya çalışan biri olarak dileğim yazılarınızı birçok insanın okuması. Çünkü işin içerisine atılınca anladım ki insanlar network hakkında hiçbir şey bilmiyor veya yanlış seçim ve yaşadıkları hüsranlardan dolayı tepki gösteriyorlar. Ülkemize yeni gelen bir kazanç sistemiyle iyiki networkle tanışmışım diyebiliyorum. Daha 1 aydır bu sistemin içerisinde olmamam ve çok fazla zaman / emek harcayamama rağmen aldığım kazanç sayesinde 15 yıllık çalışma hayatımı bırakıp networker olmaya karar vermiş bulunmaktayım.
Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

25 Kasım 2013

Rasim Ergün

Aciklamalariniz icin tesekkurler daha detayli goruzmek uzere toplantniza katilcam insaallah.basarilar dilerim.

28 Kasım 2013

Halil İbrahim

Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bende Network Marketing sisteminin neler kazandırabileceğini anlatan çalışmalar yapmaktayım. Zamanı gelince, Türkiye'de de Network Sistemi hakettiği değere ulaşacak diye umut ediyorum. Herkese başarılar bol kazançlar diliyorum...

09 Aralık 2013

Sefa Sarıkaya

O kadar güzel yazmışsınız ki, insanlara ulaştırmak için web sitem de yayınlıyorum.

13 Ocak 2014

Taha Çelik

Şu sektörde böyle bir site daha yok. Ekibime öneriyorum, çok bilgileniyorlar. İnsanların sorularına buradaki yazıları göndererek cevap veriyorum, inanılmaz sonuçlar alıyorum. Allah sizden razı olsun Mustafa Bey. Eksik olmayın, çok ama çok sağolun.

01 Şubat 2014

Ali Osman DAL

Bende Network marketingle uyraşıyorum ve severek yapıyorum. Ancak yorum yapan bazı arkadaşları inceledim titan benzeri honkong merkezli sadece insanları kandırmaya yönelik yaptıkları için hiçbir ürün olmayan sadece hayal satan arkadaşlar gördüm ve bu arkadaşlar sanki network marketing yapıyormuş gibi yorumlarda bulunmuşlar. Arkadaşlar elmayla armudu karıştırmayın, araştırında gerçek networkü öğrenin.

07 Nisan 2014

muhammet ali kibar

her ay her yıl çalışıyorsun ömrünün sonuna kadar da çalışsan işçilikte borçla ölüp gitmekten başka hiçbir seçeneğin yok ama bu işi tanıdıktan sonra sonunda benimde gözlerimde bir umut doğdu yani zengin olmak bir hayal değil artık asgari üçrete talim etmek yoooooook artık . bu iş insana sadece para kazanmayı öğretmekten başka topluma faydalı bir insan olmayıda kazandırıyor bnce

28 Eylül 2014

ibrahim Aydin

Tesekkurler bu kadar acik net anlatilabilirdi hic yorum yapmazdim ama gerçekten çok iyi anlatilmis teşekkür ederim

04 Kasım 2014

Nurullah inal

tesekkürler gerçekten çok güzel açıkladınız networ marketıng bir yaşam tarzıdır.

23 Ocak 2015

Turhan Yakisir

21.yy'in ticari modelini en sade ve aciklayi hali ile ele alip boyle bir hizmetinizi bizlerinde faydalanmalari icin paylastiginiz icin tesekkur ederim...

05 Şubat 2015

fatih karademir

yazınız cok guzel tebrik ederim bir kısmını alıyorum haberiniz olsun :)

02 Mart 2015

ERHAN KÖLÜŞ

Tek kelime ile MÜKEMMEL O kadar güzel yazmışsınız ki, insanlara ulaştırmak için web sitem de yayınlıyorum

02 Nisan 2015

Serhat ÖZER

Güzel bir açıklama olmuş emeğinize sağlık. Network Marketing gerçek anlamda insanı hem kişisel hem de maddi olarak geliştiriyor. Bu sistemi yanlış kullanlanan şirketler ya da yanlış anlayan kişiler oluyor. Takdir edilir ki başarı yalnızca inanç ve çalışmanın sonucunda elde edilir. Tabi ki başarmak için doğru şirketle tanışmak gerek.

03 Nisan 2015

Abdullah gön

Network marketing,diğer işlerden daha az çalışma işi değil,daha çok kazanma işidir.

10 Nisan 2015

ibrahim ipek

Arkadaşlar ben daha başlamadım araştırıyorum yazı cok guzel olmuş basarabiirmiyim bilmiyorum...

23 Nisan 2015

mehmet

Başlamak için gec kalmayin ve doğru şirketle baslamanizi tavsiye ederim

02 Temmuz 2015

PINAR KAPAN

network marketing suan türkiye standartında değerlendirirsek mükemmel bir iştir.. ÖNYARGILARI yıkıp sadece çalışmak yeterlidir.:)

05 Temmuz 2015

barış özdemir

Gerçekten bu sektöre yeni başlayan kişiler için çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Bu yazının yazarı ile bir gün geçirmek isterdim eminim bir çok yararlı bilgi öğrenirdim.Bu siteyi devamlı takip ediyorum ve bu site sayesinde birçok yararlı bilgi öğrendim.

11 Temmuz 2015

Buğra Enes

Mustafa bey bu yazı için size teşekkürlerimi sunuyorum, bilgilendirici bir yazı. Fakat biraz daha açıklayıcı olabilirdi.

12 Temmuz 2015

Berna

Bu sitenin yazarının anlatım şeklini cidden beğeniyorum. Networkmarketing iş sektörüne katılacaklar için oldukça güzel bir site .Bence sitedeki diğer makaleleride okumalısınız.

12 Temmuz 2015

Uğur DEĞİRMENCİ

Network Marketing yapılması gereken en güzel iştir ve bilen bilmeyen herkese çok güzel gelecek sağlar bence yapılması gereken bir iş

30 Eylül 2015

Samet Güngör

Gerçekten çok işe yarayan bilgiler verdiniz bu bilgiler umarım birilerininde hayatını değiştirir.

07 Ekim 2015

Sezai baloglu

Cok iyi

22 Şubat 2016

Değerli Yorumlarınızı Bizimle Paylaşınız..

Bu makaleye yeni yorum yazılırsa beni bilgilendir.