Network Marketing Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Network Marketing

157,082 görüntülenme 27

Network Marketing ile yeni tanışanlar için, bu iş modelini daha iyi ve kolay tanımaları adına, önceki yazıları da kapsayan bütünleyici bir yazı yazmanın faydalı olacağını düşündüm.

Öncelikle Network Marketing işinde olmamasına rağmen bu sektörü yakından inceleyen ve kitap yazan ünlü finans uzmanı Robert Kiyosaki’nin bu videosunu izleyerek Network Marketing’in zenginlik ve özgürlük açısından önemini görmenizi tavsiye ederim.

Daha sonra Network Marketing Nedir başlıklı yazımı okuyarak, Network Marketing işinin temel mantığını anlamalısınız. Burada bağlantılarını verdiğim video ve yazıları okuduğunuzu/izlediğinizi varsayarak yazmaya devam edeceğim, söylediğim adımlarla ilerlemeniz faydanıza olacaktır.

Öncelikle şunu anlamamız çok önemlidir; Network Marketing bir iştir. Para yatır para kazan, kolay yoldan zengin olmak gibi kavramların hiç biri etik bir Network Marketing şirketinde geçerli değildir. Network Marketing bir iştir, emek gerektirir, istikrarlı bir çalışma gerektirir. Zengin ve özgür olmanın bir yoludur, kendini ispatlamıştır. Fakat bunu garanti etmez, gerekli imkânı sunar. Gereğini yapan, başarısı ölçüsünde kazanç sağlar.

İşleyiş Mantığı..

network marketing nedirYeni tanışanların anlamakta zorlandığı önemli noktalardan biri de, bu işe girince ne yapacakları, işlerin nasıl yürüyeceğidir. Şimdi, yasal ve etik bir Network Marketing şirketiyle çalışmaya başladığınızı -yani bir Network Marketing şirketinin distribütörü olduğunuzu- varsayalım; siz artık, şirketin size sunmuş olduğu ürün portföyünün temsilcisi olmuş olursunuz. Diğer bir deyişle hem müşterisi hem de distribütörü olmuş olursunuz. Burada sistem size diyor ki; dolaylı veya direk vesile olduğun ürün satışlarından kurgulamış olduğum kazanç planına göre primini öderim. Yani işin bireysel ve takımsal olmak üzere iki yönü vardır. Bireysel olarak baktığımızda istersen şirketin sunduğu ürünlerin satışını yaparak, satıştan para kazanırsın. Takımsal olarak baktığımızda ise, senin referansınla şirkete dahil olan her distribütörün de ürün kullanımından/satışından şirketin kazanç planına göre para kazanırsın.

Burada dikkat etmemiz gereken iki nokta var; Birincisi, Network Marketing işinde ürün satışı -genelde- opsiyonel bir seçenektir. Yani kişiler sadece ürün kullanıcısı olup, takım kurabilir. Fakat Network Marketingin doğasında kapı kapı dolaşma tarzı bir satış değil, doğal satış diye tanımlayabileceğimiz, tavsiyeden ve deneyimlenmiş faydadan doğan bir satış vardır. Satış stratejileri şirkete göre farklılıklar gösterse de genel kabul görmüş işleyiş böyledir.

Anlamamız gereken ikinci nokta da, Network Marketing işinde sadece sizin referansınızla dahil olan distribütörler değil, onların referanslarından, referanslarının referanslarından.. şeklinde uzayıp giden bir -distribütör- soyağacı oluşur. Bu oluşan soyağacından hangi derinliğe kadar, ne kadar kazanç sağlanacağı şirketlerin kazanç planlarına göre farklılık gösterir.

Network Marketing işinde takım çok önemli bir unsurdur. Zengin ve özgür olmanın yolu iyi bir takımın parçası olmaktan geçer. Bu konu da yazmış olduğum Önemli Olan Takımdır başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Network Marketing hiç şüphesiz zengin ve özgür olmanın en iyi yollarından biridir. Bu son yıllarda bir teori olmaktan öte artık ispatlanmış bir gerçekliktir. Peki, Network Marketing iş modelini bu kadar özel ve güçlü yapan şey nedir? Bu konuya da Neden Network Marketing ile Kopyalamanın Gücü ve Zaman Kaldıracı yazılarında değindim.

Network Marketing, “bir şirketin, kişilere, direk veya dolaylı vesile olduğu satışlardan önceden belirlenmiş kazanç planıyla kazancını paylaşmasıdır” diye özetlenebilir. Peki, olay bu kadar net ve etikken, bu iş neden bu kadar tartışılıyor. Buna Network Marketing'i Kirletenler ve Network Marketing Neden Yanlış Anlaşılıyor başlıklı yazılarda değindik. Ayrıca Network Marketing ile çok karıştırılan titan sistemlerle siz de karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sistemler de kendilerini Network Marketing şirketi olarak tanıtırlar. Gerekli ayrımı sizin yapabilmeniz önemlidir. Bununla ilgili de Titan Sistemleri Tanımanın En Kolay Yolu başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

 1. Bende yeni giriş yaptım ama gerçekten çok merak ediyorum mm

 2. Böyle bi iş yok 18 oldugum gibi giriş yapdim ve az çok para kazandım bu iş sayesinde cevremde yeni insanlar oldu ve kitap okuma alışkanlığı getirdi bana

 3. Öncelikle Network Marketing insanları zengin yapmaz ama zengin olabilmeleri için imkanı saglar. işin en güzel yani ise, kendini geliştiriyorsun. bende dahil cook insanın kendıne ddeğer verip kendini geliştirdiğine sahit olmak hatta vesile olmak beni cok mutlu ediyor. bana bu fırsatı sunan arkadasımdan Allah razı olsun

 4. Bende bu sektördeyim, geç kalmanın pişmanlığı ve keşfetmenin mutluluğunu yaşıyorum.

 5. Bir kaç kişiyle, birkaç bin kişiye ulaşmak, harika bir iş...

 6. Network marketing zaman ve maddi özürlüğe giden bir yoldur. Kendi hayatını yönetmek isteyen, hayalleri ve hedefleri olan her insan mutlaka bu fırsatı değerlendirmelidir.

 7. Bu yazı gayet açıklayıcı ve net bir dille yazılmış.Oldukça öğretici.

 8. Bu site sayesinde çok yararlı bilgiler edindim.Gerçekten harika bir site,sitedeki bilgiler bilgime biilgi kattı gerçekten.İyi ki bu siteyi bulmuşum.Bu sitedeki makaleleri ve yazıları hazırlayan kişiyle tanışmayı çok isterdim.

 9. Bence bir konu en fazla bu kadar iyi ve açıklayıcı bir şekilde anlatılır.Eğer bu işte yeniyseniz ve yeterli bilginiz yoksa kesinlikle bu siteyi takip edin bu site size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 10. Gerçekten harika bir iş hem kendini geliştiriyorsun hem de para kazanıyorsun.Yani hem manevi hem maddi büyük kazanç sağlıyorsun.Hele bu işi severek yaparsan kesinlikle bu işte büyük yerlere gelirsin. Bu site sektörle ilgili çok güzel ve verimli bilgiler sağlıyor.

 11. Adana da yaşıyorum ve saha satış temsilcisiyim,burada semineriniz olursa katılmak isterim

 12. bürun yorumlara katıliyorum ama kessinlikle hayatın yemek içmekten ibaret olmadığını bende bu iş sayesinde anladım
  Herkesi sektörle tanışmaya davet ediyorum
  Saygılarımla

 13. Bende Network Marketingteyim ve gerçekten çok mükemmel bir sistem

 14. Network marketing bir yaşam tarzıdır.Böyle bir sektörle tanıştığım için çok mutluyum.Çünkü bu sektör insanlara yaşamın sadece yemek, içmek ve yatmaktan ibaret olmadığını gösteriyor.Aynı zamanda hem kendine hemde sevdiğin insanlara birçok anlamda değer katan bir sektördür.Bu sektörle beni tanıştıran arkadaşıma minnettarım.

 15. Ben de bu işe başlamak isterim ama önce işle ilgili bir kaç sorum olacak ve bu işle ilgili bilgi edinmek istiyorum.

 16. ben almanya da yasayan bir gurbetci vatandasim 15 yildir burada iscilik yapiyorum.ve bir arkadasim geldi seni bir seminere davet etmek istiyorum diye bana rica bulundu ve ben de onun ricasi kirmamak icin Kabul ettim ve o seminerden sonra bütün hayatimi ****e adadim.üc ay oldu ben bu sektörün icerisindeyim ve gercekten de cok memnunum

 17. 7 aydır bu sektördeyim 7 ayda gördüğümü diğer 16 yıllık iş hayatımda göremedim :) teşekkürler network

 18. bende yaklaşık network marketing le tanısalı 3 ay oldu yenı bır sisteme dahıl oldum burdakı bılgıler okadar cok ıı kı bu yolda yürümem acısından cok teşekkür ederım bunları bızlerle paylaştınız ıcın kaznıyorum dahada cok kazanıcam

 19. Kendi hayatınız ceosu olmak istiyorsanız network yapın.İyi insan iyi şirketlerde iyi insanlarla çalışır.0 risk ve en çok milyoner çıkaran bir sektör.Bilmiyorsan bilen birine danış,bilmeyen kendi faydasının içine çekmek isteyen insanlardan uzaklaşıp bu sektörde başarı elde etmiş insanlarla tanış ki hayatını değiştiresin.Sen bu hayattan ne bekliyorsan ne istiyorsan bu sektör sana herşeyi veriyor tek bi şartla emek ver,başarmış insanların tavsiyelerine uy ve eğitimlerini al bu üçünü çok iyi bir şekilde yaptığın zaman başarıya ulaşırsın

 20. Ben bu işi uzun zamandır biliyordum ama kararsızlığım yüzünden geç başladım.Sizler bu işi düşünenleri çok iyi anlıyorum çünkü bende de aynı kararsızlıklar vardı.Ama bu işe girdikten sonra ve eğitimleri var bunları aldıktan sonra ne kadar mükemmel bir işe başladığımı anladım. Beklemeyin yapın.Kendi hayatınızı kendiniz yönetin

 21. Network marketing bir iştir başka işlere benzemez işleyişi çok farklıdır istikrarlı bir çalışma ve emek ister ben 14 Mart ta bu işe dahil oldum yaşım 35 geride kalan ömrüme üzülüyorum keşke daha önce karşıma çıksaydı bana çok şey öğretti örnek davranış biçimleri ve kitap okuma alışkanlığı öğretti saygılarımla

 22. Geleceği çok parlak iş ama risk almak biraz insanın gözünü korkutmakta sadece Kararszm.

 23. ben yeni başlıyorum ama ademin dediği gibi Türk insanını yanlış yönlendiriyolar yabancılar facebook olsun youtube olsun ve bir çok internet adresi olsun para amaç için kullanıyolarken bizim Türk milleti payşaım tatmin edici şeyler ya da zevk oyun vs. gibi işlerde kullanıyor

 24. Çok mantıklı bir iş
  bende bu işe girmek istiyorum ama cesaret edemiyorum..

 25. Network marketing sistemiyle tanişalı 3 ay oldu ve getırılerı götürüleri olarak baktıgımda sadece ticaretımı baslatabılmem ıcın cok az bır mıktarla bu sistemem adım attım ve 3 yılda ulaşamayacagım manevi değer kazandım en basta kişisel gelişimim olsun . tabı bırde maddi boyutuda var bunun .

 26. yanlış mı anladım bilmiyorum ama anladığım kadarıyla firmanın yapmış olduğu ürünü internet üzerinden pazarlamak mı yani distribütörün görevi bu mu ?

 27. slm bende network marketing yapıyorum insanlar okadar cahil kalmışki network marketing bana çok şey öğretti insan kendisini çok iyi geliştiriyor tabi adam gibi yaparlarsa ben çok memnunum başarılar