Network Marketing Neden Yanlış Anlaşılıyor?

Network Marketing

35,137 görüntülenme 15

Network Marketing, işleyiş mantalitesi basit olan bir iş modeli olmasına rağmen, çokça tartışılıyor ve yanlış anlaşılıyor. Bunun nedenlerine Network Marketing’i Kirletenler yazısında değinmiştik. Fakat bu yazıda özellikle bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Yaptığım gözlem şunu gösterdi; Network Marketing’e karşı antipati besleyen insanların çok büyük bir kısmı sistemi yanlış anlamış ya da ona yanlış anlatılmış da diyebiliriz..

network marketing yanlış anlaşılıyorNeyden mi bahsediyorum? Network Marketing’e antipati duyanlardan bu işi tanımlamalarını istediğimde her seferinde yanlış tanımladıklarını, daha çok titan mantalitesini anlattıklarını görüyorum.  Hadi bu normal bir durum, zaten titan sistemlerle boğuşuyoruz, birçok makale yazdık, yazmaya da devam edeceğiz. Fakat işin garibi sektördeki etik şirketlerde çalışan birçok insan da bu işi yanlış anlatıyor. Bu da birçok kez tanık olduğum bir olay. Şimdi durumu yakından inceleyelim..

Öncelikle Network Marketing bir iştir, bunu bir iş olarak görmek bile birçok şeyi farklılaştırıyor. Birçok kişi Network Marketingi bir oyun, bir kurgu gibi görüyor, “para yatır para kazan” tarzı bir şey anlıyor ve anlatıyor. Mesela yanlış tanımlama ve bakış açılarına, “Sisteme üye bularak para kazanıyorsun.”, “Para yatırarak işe giriyorsun, senin gibi X insanı işe dâhil edersen ve bunu onlar da yaparsa para kazanıyorsun.” gibi örnekler verilebilir. Bunlar gibi tanımlamalar doğru gibi gözüken, tamamen yanlış veya eksik tanımlamalardır. İşi bu şekilde görme ve tanımlamanın sebebi insanlara işi kolay göstermek olabileceği gibi, tam olarak ne yaptığını bilmemekten de ileri gelebilir.

İşin aslı; Network Marketing, bireylerden oluşan bir ağ üzerinden bir ürün grubunun pazarlanmasıdır. Kişiler açısından tanımlayacak olursak da, kişinin oluşturduğu distribütör ve müşteri ağı üzerinde oluşan cirodan, şirketin belirlediği kazanç planına göre prim kazanmasıdır. Yani şirket diyor ki; Benim ürünlerimin direk veya dolaylı olarak vesile olduğun satışlarından sana prim ödüyorum.

Örnek üzerinden gidecek olursak, dünyaca ünlü X içeceğinin ülke > il > ilçe distribütörleri aracılığı ile tüm bakkal ve kafelere dağıtılması ve X içeceğinin satışı oranında bu distribütörlerin para kazanması mantığı üzerinden gidecek olursak, Network Marketinginde bu mantığın gelişmiş şeklidir. Network Marketingde kurumlar yerine kişiler vardır, yapı çok daha derinliklidir, çalışma alanı serbesttir ve kendine özgü bir pazarlama usulü vardır. Bu mantığı örnek vermemin sebebi işin şeffaflık ve etikliğinin aslında ne kadar berrak olduğunu göstermektir, yoksa dediğim gibi Network Marketing kendine has yöntem ve işleyişlere sahiptir.

Yukarıda anlatılan iki farklı bakış açısının zihinde oluşturduğu anlam tamamen farklı değil mi? İşte bu çok önemli bir mesele; doğru anlatmak.

Not: Titan mantalitesiyle işleyen yapıları yanlış anlatma bahsinden ayrı tutuyorum, onların zaten bu sektörü yanlış anlattıkları ve bu sektöre zarar verdikleri aşikâr bir durum. Bu yapıları tanımayla ilgili Titan Sistemleri Tanımanın En Güvenilir Yolu! başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Sonuç..

Bu gibi tanımlamaları kullanan kişiler, ya titan bir sistemin parçasıdır, ya da ne iş yaptığını bilmeyen biridir. Belki herkesi düzeltemeyiz fakat üstüne basa basa işimizi doğru anlatmayı benimsersek ve beraber çalıştığımız insanlara bunu aktarmayı başarırsak, zamanla sadece tanımlama farklarından bile iyi-kötü ayrımının daha iyi yapılabileceğini düşünüyorum. Çünkü bozuk mantaliteler kendilerini tanımlarken bile belli ediyor. Tabii bu bozukluk şirkette de olabilir, kişide de olabilir.

Son olarak, şunu unutmamak gerekiyor; Biz işimize önem gösterip saygı duymazsak -doğru öğrenip doğru anlatmazsak-, insanlar bize neden saygı duysunlar?

Yorumlar

 1. Çok başarılı bir site olmuş. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnsanlar network sistemini bir aldatmaca olarak biliyorlar ve insanlara bu iş yanlış anlatılıyor insanlara para gözüyle bakılıyor. Bu sorunun önüne geçmeliyiz. İnsanlara öncelikle hizmet etmeliyiz daha sonrasında para geliyor zaten. Onları takip etmeliyiz ve onlara kazandırmaya çalışmalıyız ki bizde kazanalım. Kimseyi aldatmayalım . Saygılarımla

 2. Merhaba

  Öncelikle Mustafa Yaşar a teşekkür ediyorum.

  Sonra da Ekrem Koç beye cvp vermek istiyorum.

  Network Marketing de en önemli konu bence sponsorluktur.Ekip kurarak çalışma yapacak kişi,işi çok iyi öğrenmeli ve tavsiye hattına öğretmeli yani kopyalamalıdır.Aksi halde herşeyi kendisi yaparsa balık tutmayı öğretmemiş balık vermiş olur.Dolayısıyle işler bir süre sonra sarpa sarar.Sorumluluğu almak gerekir.İyi çalışmalar diliyorum.

 3. Gerçekten işin sosyal yönünü çok güzel izah etmişsiniz teşekkür ediyorum.Eğer birde şeri yönden olumlu (yani bu işi yapmak caizdir)fetvası verilmesi yönünde din adamlarına veya kurumlara izahat yaparsanız.Gerçekten çok büyük hizmet yapmış olursunuz insanımıza;Çünkü nedense bu iş hakkında caizmidir diye sorulan alimlerin hemen hepsi genelleme(titan,saadet zinciri vss.miş gibi)yaparak baştan savma cevaplar veriyor.Adeta söylenen şeyi hiç duymuyorlar.Bu firmanın helal belgesi var,ürünleri çok faydalı,ilk başından itibaren perakende karı var,katılım sağlayınca prim(yeni üyeden bir kuruş alınmıyor)veriyor diyorum..sanki hiç dediğimi anlamamış gibi alakasız(hizmet olmaması,çalışmadan haksız kazanç,insanları aldatma,yüksek risk gibi)şüpheler var,onun için uygun değil diyorlar.Saygılarımla..

 4. Gerçekten bu sitede büyük bir emek var ve emeği geçen herkeze özellikle de Mustafa Yaşar`a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Çünkü bu sitedeki yazılar,makeleler ve videolar sayesinde hayatımda iyi anlamda çok büyük bir değişim oldu.Bu networkmarketing işini kesinlikle sizde yapmalısınız.Ülkemiz maalesef bu konuda çok geride kalmış.

 5. Ülkemiz bu konuda (networkmarketing) çok geride kalmış ve bu site insanları bilinçlendiriyor.Gerçekten harika bir site kesinlikle takip etmelisiniz.Ben takip ediyorum ve hayatıma iyi anlamda etki edebilecek şeyler öğrendim.Size de tavsiye ederim.

 6. emeginize saglık harika olmuş on numara :)

 7. sayın mustafa bey öncelikle şunu belirtmek istiyorum aslında insanların netwokmarketink e neden bu kadar şüpheyle yaklaştıkları çözmek lazım.evet sistem güzel çalışıyor üye topladığın kadar prim kazanıyoruz burasıda tamam fakat şu bir gerçektir işe koyulmadan önce işe kendimizden başlamak gerekir örneğin işi bilmeyenler yeteri kadar bilgi sahibi olmayan işe nerden başlayacağını nasıl yapacağını bilmeyen birisini hemende ben prim yapayım derken bu kişiyi işe dahil edersek iş çıkmaza girer bence.adam randıman sağlamaz ve çıkmak isteyecektir .bu sefer ne olacak başkalarınada ben bu işe girdim ya dedikleri gibi çıkmadı hiçbir şey kazanmadım çok zor diyecektir. işte burda bir fikir çıkıyor ortaya güvensizlik.yani demem oki bence her kişi bu işe dahil olacak bu işi yapacak bana getirisi olacak dersek yanılmış oluruz.onun için tek eksik çok çalışmak ve işin ehli olmak şart işte tek sorun budur böyle yaparsak hem biz kazanmış oluruz hemde gelecek kişilere daha faydalı bir iş sağlamış olocak çünkü üye edinmek kadar ona iş güvencesinide vermek lazım yani empati yapacaz.ben guygusu kalkacak biz guygusu gelecek..+ çarpı +=pozitif .başarılar

 8. emeginize saglik cok tesekkurler :)

 9. emeginize saglik cok tesekkurler :)

 10. Makalenizi okudum bilgileriniz icinde tesekkur ederim...Bu is icin sunum yapildi fakat dediginiz gibi iyi anlatilmadi ve bu isi titan saadetler zincirine baglayanlar oldu,dolandirici diye adlandirdilar.isi guzel anlatmk gerekiyor.kararszdim ,endiseliydim aydinlattiginiz icinde tesekkur ederim...

 11. 1 hafta oldu .Hiç araştırmadan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu işe girdim.Çünkü arkadaşima kendime çok inanıyor ve güveniyorum.Gerekli egitimleri aldıktan sonra başlıyacagım.davetler yapacagım.özellikle yakın çevremden, olumsuz alaylı sen aptalsın gibi geri dönüşler alacagımı çok iyi biliyorum ve gülerek yazıyorum sizlere.Planlarım hazır.beni onemsemeyen arkadaşlara tabiki somut örneklerle tekrar dönecegim.
  Adım adım hedefe ulaşacagım. teşekkur ederim.

 12. Bu alanda verdiginiz kıymetli bilgiler için sizlere teşekkür ederim

 13. Üzerine çalıştığım bir konu üzerine bu makalenizi okudum. Tek kelime ile yerden göğe kadar haklısınız. Şahsi fikrim Network Marketing'e en büyük zararı veren illegal yapılanmalardan ziyade legal bir Network Marketing şirketinde çalışan ve ne yaptığını bilmeyen insanlardır. Katkılarınız için teşekkür ederim.

 14. Bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkür ediyorum, kattığınız bakış açılarını ve uslubunuzu çok beğeniyorum. Saygılar..

 15. Ben netwörkmarketing yapıyorum ve Türkiye bu ticaretle ilgili çok geride ve bilinçsiz kalmış insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.