Network Marketing Kazanç Metotları

Network Marketing

81,068 görüntülenme 18

Network Marketing, ilk çıktığı yıllardan itibaren kendi içinde de birçok yenilik ve gelişim göstermiştir. Kişilerin oluşturdukları ekip üzerinden prim kazandıran bu sistemde, birbirinden farklı kazanç metotları vardır. Bunlardan en bilinenleri Breakaway, Unilevel, Matrix ve Binary’dir. Şimdi bu metotları inceleyelim.

Unilevel

network marketing unilevelKullanılan en yaygın metottur. Bu metotta 1. kademene dâhil edebileceğin kişi sayısında sınır yoktur. Dolayısıyla diğer kademelere de sınır olmaksızın kişi dâhil edilebilir. Genelde kademeler arttıkça o kademeden elde edilen komisyon azalır. Örneğin, 1. Kademedeki kişilerin cirosundan %10 komisyon alınıyorsa, 7. Kademeden %2 komisyon alınır. Tabi çok daha farklı uygulamaları da olabiliyor. Kaçıncı kademeye kadar para kazanabileceğiniz de sisteme göre farklılıklar gösterir. Unilevel, en çok kullanılan kazanç metotlarındandır ve çok farklı uygulama şekilleri vardır.

Breakaway

Bu metot diziliş bakımından unilevel ile aynıdır. Kendinize ait sınırsız kayıt oluşturabilirsiniz. Unilevel metottan ayrılan en büyük özelliği, genel olarak bu sistemde alt kollarınız kariyer atlamadan asla kariyer atlayamazsınız. Breakawayin en ayırt edici ve güzel özelliği budur.

Matrix

network marketing matrix planBu metotta kademelere dâhil edilecek kişi sayısı da, kaçıncı kademeye kadar kazanç sağlayacağın da net olarak bellidir. Dolayısıyla kazanabileceğin maksimum para da bellidir. Örneğin; 5x8 matrixini kullanan bir sistemde her kişinin 1. kademesine kayıt edilebilecek kişi sayısı 5'dir ve 8. kademeye kadar komisyon alınabilir. 8. kademeden sonraki kayıtlarda komisyon alınmaz. Günümüzde en yaygın matrix sistemleri 5x8, 3x9, 2x12 şeklindedir.

Binary

network marketing binary planKeşfedilen en yeni kazanç metodudur. İkili sistem, iki kollu sistem anlamına gelir. Sistemdeki her kaydın iki kolu vardır. Yani her kişinin 1. kademesine 2 kişi dâhil edilebilir. Genelde sınırsız kademeden gelir elde edilir, zaman dilimi(günlük/haftalık/aylık) ile kazanca üst limit getirilir ve kısa olan koldaki ciro üzerinden komisyon hesaplanır. Bu metot takım içi yardımlaşma açısından diğerlerine nazaran çok daha güzeldir. Bu metodun tek bahtsızlığı, illegal sistemler tarafından kullanılmış olmasıdır.

Tabi ki Network Marketing sektöründeki kazanç metotları bunlarla sınırlı değil, her geçen gün yeni metotlar keşfedilmekte ve kullanılmaktadır. Fakat yukarıda anlattıklarım sektörü genel olarak tanımanız ve bilgi sahibi olmanız için yeterlidir.

Yorumlar

 1. en iyisi unıleveldir. ( tom bowing)

 2. merhabalar değerli yazar ve okuyucu arkadaşlar günümüzde devam etmekte olan network sistemlerinin tamamı satış endeksli yani tüketime dayalı satmış olduğunuz ürün faydalı yada faydasızdır bunu demek istemiyorum ama hiç bir şirket yada oluşum insanlara üretim endeksli yatırımıyla sabit kazanç elde edeceği ve elde etmiş olduğu kazancından duyduğu memnuniyeti çevresine tavsiye ederek üretime yatırımcı olarak kattığı kimselerden dolayı bir primlendirme sistemiyle organizasyon ortaya koymamıştır. çünkü sistemler üretilmiş nihayi ürünlerin satılması üzerine yani tüketim üzerine kuruluyor buda belli bir zaman aralığından sonra sistemleri tıkanmasına sebep oluyor. ilk girenler çok karlı olabilmekle birlikte sonradan sisteme girenler ya hiç kazanamıyolar yada zarar ediyolar. çünkü ürünleri alacak potansiyel müşteriler zaten sistemin üyesi olup direk sistemden ürün alıyor hale geliyolar. Ama bir üretim sistemi üzerine böyle bir network sistemi kurulursa sistem sürdürüle bilir ve en son sisteme giren kimse için bile devamlı karlılık sağlayacaktır. yani kişi sisteme ürün satmak için değil elindeki birikimini yatırım olarak kullanıp yatırımı kadar sabit kazanç elde edebilmeli ve seviyesini alt üyeleri değil bizzat kendi yapmış olduğu yatırım tutarı belirlemelidir. örneğin kişi 1000 tl lik bir yatırım yaptığında satıştan bağımsız aylık 20 tl kazanabilmeli ve bellirli bir süre sonunda koymuş olduğu sermayenin tamamını yada belirli ölçeklerde bir kesinti değer kaybı olsada parasını geri alabilmeli. sistemde kalacak olduğu sürede onun asıl kazancını belirlemeli. ve bu sistem devam ederken kişi kazancından eğer menun ise ve çevresine fayda sağlayacağına inanıyorsa sistemi tavsiye edip yeni üyeler kazandırdığı için her katılan üye için kendisine belli oranla teşvik ödenmeli. kendisinin sisteme girmesine vesile olduğu kişilerinde kendi çevrelerini sisteme dahil etmeleri halinde onların alt üyelerindende pirim verile bilir. kişiler sisteme yatırım amaçlı gireceğinden sistem üretim yapıp aylık kiraları ödeyeceğinden üyelerin birbirinini etkilemesi söz konusu olmayacak pazar yeni üyelerle daralmayacaktır herkez yatırımı kadar kazanmaya devam edecektir. böyle bir sistemle küçük sermayelerin bir araya gelerek büyük üretimler kurması teşvik edilmiş olur. yoksa tüketerek ancak tükenirsiniz. bir üretimin parçası değilseniz tüketimin doğal ortağısınız demektir. saygılarımla üretimde buluşmak ümidiyle.

  1. Çok güzel bir şey üretim bazlı bir öneri bu tür bir şirket hiç bir şekilde üyelerini zarara ugratmaz ve en alttaki üye bile kazanır buda sistemin tikanmasini önler.

 3. Network Marketing ticari modeli çok güzel bir iş fakat çalıştığınız firma liderler de bir o kadar önemlidir

 4. Gerçekten bilgilendirici bir yazı zaten bu sitedeki bütün yazılar böyle bu siteyi takip ediyorum siz de büyük yerlere gelmek istiyorsanız ve önemli bilgiler öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bu siteyi takip edin eminim sizin iç oldukça yararlı olacaktır.

 5. bilgileriniz icin cok tesekkur ederim hybrit planla calısıyorum

 6. slm arkadaşlar bende konuya şöööle bir baktım güzel bir konu ek olarak bazı bildiklerimi paylaşıyım dedim öncelikle evet çalışma planı tercihler arasında evet ama bazı evrelerde eklenmeli ımm mesala şirket dogru zaman damı ve sektör şimdiki zamana uygunmu bunlarda incelenmeli derim..sadece çalışama planına baglı kalınmamalı yapacagınız işlemlerde bunlarda dikkat edinmeli diyebilirs.bilindiği artık bazı devler türkiyede ve dünyada evrelerini yani trenin ilk vagonunu doldurdular o yüzden varlık sahibi olunamaz , sadece para kazanırsınız onuda zaten pazarda bişeyler satsanız zaten kazanırsınız o yüzden ülkeye ilk giren ve sektörüyle şirketiyle ve çalışm aplanınyla iyi bilği alınmalı tercih edilmelii.. sayglar...

  1. Şirket size zarar ettirmiyor

 7. Selamın aleyküm..

  Makaleler ve network marketingle ilgili davet verdiğim insanlara tavsiye edebileceğim nitelikte ve anlaşılır yazdığınız ve örnekler kullandığınız için teşekkür ederim ..

  Sizden küçük bi rica da bulunan bilir miyim ?

  Networkerlar için Networkerlarin kendilerini geliştirmelerinde yardımci olacak bir kaç makale yazabilir misiniz ?

  Sivasta yasayan ve üniversite öğrencisiyim. Güçlü bi sirketde networker olarak çalışıyorum ama kendimi geliştirmem için Yardım etmenizi rica ediyorum .

 8. Merhaba Nurullah bey ; sürekli bir gelir elde edebilmek için bilinçli ve eğitimli bir takım yetiştirmeniz gerekmektedir.Zaman kaldıracını kullanmalısınız. Nasıl ? Şimdi bir tane emre konar günde maksimum 24 saat çalışabilir.Ama ben 20 kişilik bir takım kurup onlara kendi bilgi birikimimi tecrübemi ve çalışma bilincimi onlara kopyalarsam ( duplicate) benim gibi 20 kişi daha olur. Takım arkadaşlarımdan her biri bu sektöre günde 5 saat ayırsa günde 100 saat kadar kar marcı elde etmiş olurum.Yani 5 kat daha az efor ile 5 kat daha fazla gelir elde edebilirim. Bugün dünyanın en zenginler listesine adını yazdırmış olan insanlar.Zaman kaldıracını en iyi şekilde kullanabilenlerdir.

 9. En çok ilgimi çeken Binary metodu. Fakat bilmediğim konu bu sistemi uygularken sürekli veya aylık bir gelir elde edilebiliyor mu yoksa sadece satış yapılırsa gelir elde edilir. Sürekli bir halde gelir elde edebilmek için ne yapılması ggerekiyor ?

  1. Şirketlere göre değişiyor nurullah kardeşim unilevel ve binary ikisiyle birlikte çalışan şirketler var en güzelide onlar.

 10. Ben bu işi bir arkadaşımdan duymuştum, bana biraz açıklamıştı fakat tam olarak ne iş yapıldığını kestirememiştim, burada okuduğum yazılar bi nebze olsun anlamama yardımcı oldu ve bende bu işe girmeye karar verdim, eğer bir semineriniz varsa seve seve katılırım..

 11. unilevel sistemde kişi sayısı arttıkça kazanç düşmez aksine çoğalır birinci sıranızadahilettiğiniz her kişi yeni bir kazanç kapısı anlamına geilr

 12. Tüm network sistemlerinde kısa sürede kazanc elde etmek mümkün. Fakat Unilevel , Matrix gibi sistemlerde kişi sayısı arttıkca kazanc azalıyor. Binary sisteminde ise kişiler coğaldıkca kazancınızda artıyor. Kısacası %200 katlamayla giden bir sistem.

 13. eyvallah emeginize sağlık ben unılever sistemindeyim

 14. En kazançlisi binary

 15. Verilen bilgiler ve yapılan açıklamalar çok güzel emeğinize sağlık benim de size bir sorum olacak. Binary metodunu kullanan networker için bir dezavantaj söz konusu mu ve bu metodun illegal sistemler tarafından kullanılmış olmasının nedeni nedir? cevaplarsanız çok sevinirim.

 16. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler...

 17. Merhaba Erkan Bey,
  Çalıştığınız/Çalışacağınız şirkette kullanılan kazanç metodu size ilk sunumda anlatılır. En kazançlı metot x metodudur demek çok zor. Çünkü şirketler bu metotlar üzerinden çok çeşitli planlar sunabiliyorlar. Yukarıda anlatılanlar sadece metot, önemli olan bunun nasıl bir kazanç sistemi ile uygulandığıdır.

 18. Yani mesela bu durumda üye olduğumuz veya olacağımız bir network sistemine kaydolurken sponsorumuza veya üstümüzdeki yöneticiye biz hangi network sistemine göre kazanacağız diye sormalıyız değil mi? Sanki üstteki metodların içinden en kaçanslısı Unilevel gibi duruyor, ne dersiniz?